Touchpad we wszystkim dzięki paznokciom

 

 

Każdy obiekt może służyć niczym dotykowa płytka touchpad dzięki kamerom obserwującym… paznokcie. Dotykowe interfejsy szczególnie w komputerach przenośnych są niemal powszechne. Brytyjscy naukowcy wymyślili jednak, jak pozbyć się ograniczeń wynikających z ograniczonych rozmiarów tego typu dotykowych płytek i ewentualnych problemów z dodawaniem tego typu sterowania do innych obiektów. Ich pomysł to zastosowanie prostej kamery internetowej, której zadaniem jest obserwowanie palców użytkownika komputera i przepływającej w nich krwi. Dzięki tej obserwacji dowolny przedmiot, np. kamień, może stać się interfejsem dotykowym. Sam obiekt nie ma tu większego znaczenia, bo to nie na nim skupia się system, ale na dotykającej go dłoni.

tactil
Technologia opracowana przez specjalistów z Uniwersytetu Nottingham zwraca uwagę na ruchy krwi pod paznokciami i wynikające z tego zmiany ich kolorów (na co patrzy kamera można łatwo zaobserwować przyciskając delikatnie palcem jakiś obiekt). Palec przyciśnięty do powierzchni sprawia, że paznokieć robi się jaśniejszy. Podstawa paznokcia w tym samym czasie staje się ciemniejsza. Kamera rejestruje te zmiany, a jak wspomina serwis New Scientist, potrafi nie tylko zaobserwować przyciśnięcie, ale i, po intensywności kolorów, określić jego siłę.
New Scientist prezentuje wideo pokazujące jak mogłaby taka technologia działać na przykładzie kamienia reagującego na różne typy dotyku. O ile system jest “odporny” na użytkowników o różnych kolorach skóry, nie da sobie z pewnością rady z osobami w rękawiczkach lub z polakierowanymi paznokciami

 

Źródło artykułu: pclab.pl i najlepszerankingi.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *